Loading...

„Zdrowe” produkty, które wpędzają nasze dzieci w chorobę. Płatki śniadaniowe.

Jedzenie przez dzieci bogatych w cukier, pszenicę i rafinowane oleje płatków śniadaniowych jest porównywalne pod względem konsekwencji zdrowotnych do palenia przez nie papierosów. Jeśli dzieci mają jadać je na śniadania z mniejszą dla nich szkodą będzie nie podawanie im śniadań w ogóle.

Płatki śniadaniowe (także kukurydziane) to potężna dawka cukru. Bardzo często jego źródłem – obok cukru buraczanego lub z trzciny cukrowej – jest syrop glukozowo-fruktozowy. Jest to tania, wszechobecna substancja słodząca, otrzymywana w procesie technologicznym głównie ze skrobi kukurydzianej. Jak sama nazwa wskazuje, składa się on przede wszystkim z dwóch cukrów prostych: glukozy i fruktozy. Regularne spożywanie dużych ilości fruktozy prowadzi do zaburzenia odczuwania głodu i sytości. Badania pokazują, że nadmierne spożycie syropu glukozowo-fruktozowego prowadzi również do rozwoju insulinooporności, cukrzycy typu 2, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, chorób nerek, stłuszczenia wątroby.

Płatki śniadaniowe bardzo często zawierają w swoim składzie pszenicę. Dzisiaj produkcja pszenicy opiera się na modyfikowanych genetycznie roślinach, które są odporne na traktowanie substancjami chwastobójczymi typu Roundup. Komu trudno w to uwierzyć może spróbować znaleźć wśród zbóż powszechne niegdyś chabry, maki czy jakiekolwiek inne rośliny. Konia z rzędem temu, któremu się to uda. Toksyczne substancje obecne w herbicydach niestety nie wyparowują z opryskiwanych nimi roślin. Zostają w nich i przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów.

Płatki śniadaniowe (w szczególności te typu granola, crunchy itp) często zawierają oleje rafinowane np. olej słonecznikowy, palmowy. W procesie rafinacji kwasy tłuszczowe utleniają się prowadząc do powstania szkodliwych dla zdrowia tłuszczy trans. Są one odpowiedzialne są za wiele problemów zdrowotnych. Producenci chętnie stosują oleje rafinowane ponieważ są tanie, mają neutralny smak i można je długo przechowywać.

 

Co w zamian?

Samodzielnie przygotowane musli, granole, przy robieniu których mamy wpływ na ilość i rodzaj cukru, jakość tłuszczy oraz dobór zbóż. Wybierajmy naturalny miód, syrop klonowy, odporny na wysokie temperatury olej kokosowy lub masło klarowane, niemodyfikowane najlepiej ekologicznie uprawiane zboża np. owies, żyto czy orkisz.

Pocket

Zobacz także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź